Sıkça Sorulan Sorular

espavmoda.com’da satışa sunulan ürünlerin tamamı orijinaldir.
espavmoda.com üzerinden satılan tüm ürünlerin satış fiyatlarına KDV dahildir.

Ürün elinize sipariş ettiğiniz bedenden, modelden ya da renkten farklı gelirse +90 505 009 09 12 telefon numarasından müşteri hizmetlerimize ulaşarak değişim yapabilirsiniz.

espavmoda.com verdiğiniz siparişlerde, siparişiniz henüz kargoya teslim edilmediyse +90 505 009 09 12 müşteri hizmetlerini arayarak değiştirebilirsiniz.

Siparişinizin kargoya verilip verilmediğini kontrol ediniz. Sipariş verdiğiniz ürün kargoya teslim edilmediyse teslimat adresini değiştirebilirsiniz. Bunun için +90 505 009 09 12 numaralı telefondan müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

Stoklarımızın sürekli yenilenmesi sebebi ile ürünler sezon bitmediği müddetçe tekrar satışa açılmaktadır.
espavmoda.com ürünlerinin hassas ve teknolojik kumaşlardan üretilmesi sebebi ile her ürünün üzerinde bulunan yıkama ve kurutma talimatına göre temizliği yapılmalıdır.

Siparişler 1-3 iş gününde alıcısına ulaşmaktadır.

Site üzerinden sipariş detaylarım sayfasından sipariş durumunuzu takip edebilirsiniz.

 

Evet. Kargo ile gönderim esnasında kargodan kaynaklı olarak ürünlerde zarar oluşabilmektedir. Bu sebeple ürünü teslim alırken paketinde ezilme, yırtılma ve ıslanma gibi bir durum olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Böyle bir durum olduğunda kargoyu teslim almayıp kargo yetkilisine tutanak tutturmalısınız.
Bildirilen adreste bulunmamanız durumunda sipariş verdiğiniz ürün bulunduğunuz adrese en yakın kargo şubesine teslim edilir. 3 Gün içerisinde şubede bekletilir. Kargo şubesine giderek kimlik numaranızla ürünü teslim alabilirsiniz. 3 gün içerisinde alınmayan ürünler hazirmoda.com’a geri gönderilir.
tr Türkçe
X
Para biriminizi seçin
USD Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları
X
Sohbeti Aç
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba 👋
Sana yardım edebilir miyiz ?